Masaż i inne techniki manualne stosowane u dzieci w zaburzeniach sensorycznych (e-book) [epub]

Dostępność: dostępny
Cena: 52,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
52.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Publikacja elektroniczna w formacie EPUB  -> dowiedz się jak otwierać pliki ePub

 

 

Jedyna pozycja na rynku, która w tak obrazowy sposób omawia masaże mające zastosowanie przede wszystkim u dzieci z zaburzonymi procesami przetwarzania sensorycznego.

Ze względu na ogromną rozległość tematu, masaże są dedykowane dzieciom wykazującym zaburzenia na poziomie czucia powierzchownego, głębokiego, wibracji oraz dzieciom, u których występuje emocjonalna nietolerancja na dotyk.


PATRONAT MERYTORYCZNY

  

Przewodnik dla terapeutów! Książka stanowi kompendium wiedzy z zakresu diagnostyki oraz terapii za pośrednictwem masażu u dzieci w różnym przedziale wiekowym, u których występuje nadwrażliwość lub podwrażliwość w zakresie zmysłu dotyku.

Szczególną uwagę dziecko poświęca na wrażenia czuciowe dostarczane przez rodziców. To oni budują u dziecka poczucie więzi i bezpieczeństwa, tak bardzo potrzebne w procesie adaptacji społecznej. Masaż, który jest wykonywany przez terapeutę powinien być kontynuowany przez rodziców w domu, co stanowi również dla nich rodzaj umiejętności pielęgnacji, opieki i współdziałania ze swoim dzieckiem. Jakość dotyku również ma niebagatelne znaczenie.


Dlaczego warto?

 • Czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania, w jaki sposób przeprowadzić skuteczną profilaktykę oraz terapię dziecka usprawniając jego kanały sensoryczne.
 • Wytyczne i wskazówki dotyczące prawidłowego przeprowadzenia masażu są opisane w prosty i zrozumiały sposób.
 • Obszerne fotorelacje – przy każdym opisie techniki masażu znajdują się profesjonalne zdjęcia z dodatkowymi uwagami i sugestiami, np. o kierunku wykonywania ruchów czy ułożeniu ciała dziecka.

 

Masaż jest niezwykłą formą nawiązywania głębokich relacji z dzieckiem poprzez fundamentalny zmysł, jakim jest dotyk. W związku z tym, że skóra, największy i najważniejszy narząd zmysłu człowieka, optymalnie przewodzi bodźce, odgrywa on bardzo istotną rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym i emocjonalnym niemowlęcia.

Korzyści płynące z faktu wykonywania masażu są wszechstronne, dlatego powinien znaleźć swoje miejsce w codziennej profilaktyce oraz terapii dziecka. W książce prezentowane są przykładowe masaże mające zastosowanie u dzieci z zaburzonymi procesami przetwarzania sensorycznego, jednak aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, warto wykonywać masaże również u dzieci zdrowych.

 SPIS TREŚCI

 • I  Analiza układu dotykowego 
 • II  Procesy przetwarzania sensorycznego w zakresie zmysłu dotyku – rola masażu
 • III  Masaż integrujący odruchy wczesnoniemowlęce
 • IV  Masaż powięziowo-wisceralny jamy brzusznej
 • V  Masaż proprioceptywny jako element budowania prawidłowego postrzegania przestrzennego
 • VI  Masaż przyrządowy jako skuteczny środek wspierający sensoryczny układ dotykowy
 • VII  Masaż stymulujący linię środka
 • VIII  Masaż twarzy dziecka

  

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ

„Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż proponowana Państwu książka (…) spełnia standardy nowoczesności i wnikliwości stawiane przeze mnie opracowaniom o charakterze praktycznym, a pomiędzy wierszami tekstu w ledwie uchwytny sposób unosi się zapach pewnej, powiedziałbym, „ideologii”, która jest dla mnie wielce interesująca. (…) Jeśli chodzi o nowoczesność, to podręcznik można potraktować jako wyraz aktualnie dokonującej się zmiany paradygmatów w fizjoterapii, terapii manualnej oraz innych domenach pracy z ciałem. (…) Ciekawy, ukierunkowany praktycznie podręcznik zaznajamiający z możliwościami zastosowania różnych odmian masażu u dzieci, masażu nakierowanego nie tylko na uzyskiwanie lokalnych efektów tkankowych, ale na generowanie zmian w działaniu układu sensomotorycznego.”

- dr hab. Rafał Gnat, prof. nadzw. AWF w Katowicach

 

„(…) Kompendium wiedzy na temat roli poszczególnych układów sensorycznych w procesie tworzenia się kontroli motorycznej dziecka. (…) Wykorzystując wiedzę praktyczną, Autorka prezentuje pełne spektrum objawów nieprawidłowego procesu przetwarzania sensorycznego, co może pozwolić rodzicom bardzo wcześnie zaobserwować niepokojące objawy u swojego dziecka i skierować kroki do specjalisty. Na szczególną uwagę zasługuje część omawiająca różne strategie terapeutyczne, które zostały przedstawione w formie graficznej. Autorka zilustrowała za pomocą licznych fotografii stymulacje różnych struktur układu dotykowego. (…) Czytelny sposób prezentacji wraz z komentarzem wpływa na wartości pozycji oraz świadczy o głębokiej wiedzy i dojrzałości terapeutycznej Autorki.”

- dr n. kf. Anna Gogola, AWF w Katowicach

Od Autorki

„Dotyk − od niego wszystko się zaczyna i na nim kończy. Jego wielowymiarowość czyni nas bogatymi istotami fizycznymi i emocjonalnymi. Jest pierwszym potencjałem poznawczym i samopoznawczym. To nieodzowny środek wzbogacania inteligencji emocjonalnej. Zmysł, który podczas ontogenezy pierwszy ulega wzbudzeniu i jako ostatni zanika. Źródło bezpośredniej komunikacji pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym żywego organizmu.

Niniejsza książka skrupulatnie wprowadza Czytelnika w zmysł dotyku. Ukazuje przykładowe masaże mające zastosowanie przede wszystkim u dzieci z zaburzonymi procesami przetwarzania sensorycznego. Ze względu na ogromną rozległość tematu, masaże są dedykowane dzieciom wykazującym zaburzenia na poziomie czucia powierzchownego, głębokiego, wibracji oraz dzieciom, u których występuje emocjonalna nietolerancja na dotyk.

Książkę tę dedykuje dzieciom, aby stała się naszym wspólnym dziełem. Życie, praca terapeuty pediatrycznego to codzienne spojrzenie, dotyk, uśmiech, którymi obdarzają mnie moi mali pacjenci. W nich dostrzegam całą naszą przyszłość. Magię postrzegania wszystkiego tak prosto, tak pięknie, jak tylko jest to możliwe. Życzę każdemu terapeucie, aby nawiązał ten niecodzienny kontakt ze swoimi małymi podopiecznymi, wówczas masaż staje się magicznym dialogiem dwóch układów limbicznych. Moim marzeniem jest, aby zarówno fizjoterapeuci, masażyści, terapeuci SI, psycholodzy, jak i pedagodzy zaczęli posługiwać się wspólnym uniwersalnym językiem, jakim jest świadomy dotyk.

Książkę tę tworzyły dzieci: Zuzia, Martynka, Agatka, Basia, Justynka, Matylda, Grzesiu, które z ogromną radością i zaangażowaniem brały udział w procesie tworzenia zdjęć. To najpiękniejszy etap tworzenia książki, który oddaje emocje związane z dotykiem. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Rafała Małysiaka oraz Małgorzaty Piotrowskiej za piękne, profesjonalne wykonanie i przygotowanie zdjęć. Uchwycenie technik, ale również emocji pojawiających się u dzieci podczas terapii.

Pragnę podziękować prof. Rafałowi Gnatowi i dr Annie Gogoli za ogromne wsparcie merytoryczne, jak również mentorskie. Za świadomą pomoc i cenne wskazówki. To ogromny zaszczyt być otoczoną silnymi skrzydłami inspiracji. Dziękuję...

Dziękuję także Bartoszowi Januszewskiemu za ogromną pomoc w całościowym procesie tworzenia książki. Za obecność na każdym etapie jej powstawania. Za rozumienie treści w niej zawartej i refleksji związanej z jej przekazem. Za podróże do odległych krajów i te w głąb siebie samych, gdzie książka powstawała.”

Ewa BartelmusPARTNERZY WYDANIA

          


Format: ePub
Liczba stron: 178
ISBN: 978-83-65883-18-6

 

Dane techniczne

wersja Elektroniczna (PDF)
Typ produktu E-Booki

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl