Leki i suplementy współczesnej fizjoterapii (e-book) [epub]
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Publikacja elektroniczna w formacie EPUB -> dowiedz się jak otwierać pliki ePub
Niniejsza publikacja powstała w celu dostarczenia kompleksowej wiedzy na temat działania i stosowania leków w procesie fizjoterapii. Publikacja przedstawia i opisuje wybrane leki, które mogą być podawane podczas procesu rehabilitacji pacjenta. Zdecydowana większość przedstawianych leków jest dostępna bez recepty. Leki wymienione w publikacji zostały podzielone na kilka grup:
– leki roślinne i suplementy roślinne,
– leki homeopatyczne,
– niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
– leki inhalacyjne,
– preparaty stosowane w gojeniu blizn i bliznowców,
– środki gojące,
– środki pielęgnujące.
Książka jest pierwszą na rynku tego typu pozycją, która jest dedykowana fizjoterapeutom, lekarzom rehabilitacji oraz studentom.
Zobacz pełny spis treści:
Rozdział 1. Podstawy farmakologii
1.1. Pojęcie farmakologii
1.2. Definicja leku i jego pochodzenie
1.3. Dawka leku, dawkowanie
1.4. Rodzaje działania leków
1.5. Mechanizmy działania leków
1.6. Chronofarmakologia
1.7. Działanie niepożądane i toksyczne leku
1.8. Losy leków w organizmie
1.9. Rodzaje transportu leków
1.10. Postaci leku stosowane w fizjoterapii
1.11. Suplementacja
Rozdział 2. Przegląd leków stosowanych w fizjoterapii
2.1. Leki roślinne i suplementy roślinne
2.2. Leki homeopatyczne
2.3. Niesterydowe leki przeciwzapalne
2.4. Wybrane środki pielęgnacyjne
Rozdział 3. Zasady przechowywania leków
Rozdział 4. Metody podawania leków w fizjoterapii
4.1. Jonoforeza
4.2. Ultrafonoforeza
4.2.1. Leki stosowane w ultrafonoforezie
4.3. Masaż
4.3.1. Leki stosowane w masażu
4.4. Inhalacje
Rozdział 5. Interakcje leków w fizjoterapii
Rozdział 6. Spis leków
Piśmiennictwo
Autorzy:
mgr Barbara Szczegielniak
Farmaceutka. Specjalistka farmacji aptecznej. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu homeopatii. Autorka i współautorka kilkunastu publikacji z zakresu farmacji i fizjoterapii, w tym zastosowania leków w fizjoterapii oraz interakcji leków i zabiegów fizykalnych. Współautorka pierwszej monografii dotyczącej wykorzystania leków w procesie fizjoterapii. Wykładowca na kierunku fizjoterapii, wykładowca kursów doskonalących z zakresu stosowania leków w fizjoterapii.
dr hab. prof. nadz. Jan Szczegielniak
Doktor nauk medycznych, od 1999 r. doktor habilitowany w zakresie fizjoterapii, profesor nadzwyczajny Politechniki Opolskiej, Wiceprezes Zarządu Głównego PTF. Reprezentował środowisko fizjoterapeutów polskich m.in. na kongresach i spotkaniach WCPT- Europe w Danii (1994), Chorwacji (2006), Grecji (2008), Malcie (2012), kongresach WCPT w Kanadzie (2007) i Holandii (2011). Brał czynny udział w kongresach dotyczących edukacji fizjoterapeutów m. in. w Szwecji (2008) i Norwegii (2009). Od 1987 r. kierownik Działu Usprawniania Leczniczego Szpitala Specjalistycznego MSW w Głuchołazach, specjalista rehabilitacji ruchowej, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii. Związany z Politechniką Opolską, kierownik Katedry Fizjoterapii Klinicznej, dyrektor Instytutu Fizjoterapii, prodziekan, a w latach 2008-2012 dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, wyróżniony nagrodą Rektora Politechniki Opolskiej. Autor i współautor ponad 150 artykułów oraz kilkunastu pozycji zwartych z dziedziny fizjoterapii. Członek rad naukowych i czynny uczestnik międzynarodowych konferencji naukowych m.in. w Czechach, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Austrii, Portugalii, Norwegii, Holandii i Libanie. Zainteresowania badawcze oraz pracę zawodową koncentruje na fizjoterapii w chorobach wewnętrznych, autor standardów fizjoterapii u chorych pulmonologicznych.
Recenzje książki:
dr hab. n. med. Krzysztof Wronecki, prof. nadzw.
Instytut Fizjoterapii, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, Politechnika Opolska
"Leki i suplementy współczesnej fizjoterapii" to niezwykle cenna pozycja, która powinna być pod ręka każdego fizjoterapeuty. Jest dziełem znakomitego duetu – farmaceutki i fizjoterapeuty o dużym doświadczeniu klinicznym. Sprawia to, że wiadomości zawarte w książce są przydatne w codziennej pracy fizjoterapeuty. (fragment recenzji)
dr hab. n. med. Jan W. Raczkowski, prof. nadzw.
Klinika Rehabilitacji Ortopedycznej i Pourazowej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Znacząca poprawa jakości wykształcenia fizjoterapeutów, a zwłaszcza specjalistów fizjoterapii, oraz zwiększenie ich kompetencji, potwierdzone Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, spowodowały konieczność powstania podręcznika z zakresu farmakologii dedykowanego fizjoterapeutom. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi praca Barbary i Jana Szczegielniaków pt. "Leki i suplementy współczesnej fizjoterapii" Fizjoterapeuta w swojej pracy stosuje leki zlecone przez lekarza w niektórych zabiegach fizykalnych, takich jak jonoforeza czy fonoforeza. Znajomość mechanizmu działania środków farmakologicznych w połączeniu z wiedzą o odpowiedzi tkankowej czy ogólnoustrojowej na stosowany zabieg (wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca itp.) jest konieczną składową wykształcenia fizjoterapeuty. (fragment recenzji)
dr hab. Marek Żak, prof. nadzw.
specjalista fizjoterapii; kierownik Zakładu Rehabilitacji w Reumatologii i Geriatrii, Katedra Rehabilitacji Klinicznej, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Wiadomości dotyczące stosowania środków farmakologicznych w procesie fizjoterapii zawarte w tym podręczniku są przeznaczone dla studentów fizjoterapii i fizjoterapeutów i pozwalają na zdobycie wiedzy o stosowaniu leków wybranych jednostkach chorobowych, ale także w leczeniu bólu czy w farmakoterapii wieku podeszłego. W podręczniku przedstawiono nie tylko środki farmakologiczne stosowane standardowo w procesie fizjoterapii, ale także suplementy, co jest szczególnie ważne w dobie masowego ich stosowania przez pacjentów bez jakiejkolwiek kontroli. Przedstawiona w książce klasyfikacja leków z opisaniem wskazań i przeciwskazań umożliwi prawidłowy ich podział, dobór oraz właściwe zastosowanie w codziennej praktyce. Wiadomości te stanowią podstawy wiedzy z farmakologii i powinny pozwolić fizjoterapeutom na lepsze zrozumienie mechanizmów działania leków i suplementów w procesie leczenia i usprawniania. (fragment recenzji)
Szczegóły publikacji:
Tytuł: Leki i suplementy współczesnej fizjoterapii
Autorzy: Barbara Szczegielniak, Jan Szczegielniak
Wydawnictwo: Elamed
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-61190-82-0
Format: B5 (168x237 mm)
Oprawa: oprawa miękka
Język wydania: polski
Data wydania: lipiec 2016
Próbny rozdział:
Dane techniczne
wersja | Elektroniczna (PDF) |
Typ produktu | E-Booki |