Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego

Dostępność: dostępny
Cena: 149,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
149.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ta kompleksowa publikacja przeznaczona dla ratowników medycznych, lekarzy, ratowników KPP oraz pielęgniarek, stanowi niezastąpiony przewodnik, który krok po kroku wprowadzi Państwa w tajniki udrożniania dróg oddechowych.

W pracy ratownika medycznego niezwykle istotnym aspektem jest umiejętność skutecznego utrzymania drożności dróg oddechowych. W sytuacjach nagłych, w których sekundy są kluczowe dla przeżycia pacjenta, szybkie i precyzyjne działanie ratownika może mieć decydujący wpływ na skuteczność intubacji.

Wiele osób może uważać, że na temat dróg oddechowych i ich udrożniania napisano już wszystko. Jednak zmiany, ewolucja sprzętu, nowe metody, procedury i schematy wymagają ciągłego rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. Dzięki tej publikacji uporządkują Państwo swoją wiedzę na temat dróg oddechowych.

Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów, które systematycznie wprowadzą Państwa w tematykę dróg oddechowych i ich udrożniania. Rozdział pierwszy stanowi wprowadzenie w prawne aspekty udrożniania dróg oddechowych, natomiast w drugim omawiane są podstawowe zagadnienia związane z anatomią i fizjologią układu oddechowego. Poznanie struktury i funkcji dróg oddechowych jest kluczowe dla zrozumienia późniejszych metod udrożniania.

Następne rozdziały skupiają się na praktycznych aspektach udrożniania dróg oddechowych. Zaprezentowane metody zostały dokładnie opisane i zilustrowane setkami zdjęć, które pokazują każdy krok w sposób szczegółowy. Dzięki temu ratownicy medyczni oraz inni pracownicy ochrony zdrowia z łatwością będą mogli nauczyć się umiejętności związanych z utrzymaniem drożności dróg oddechowych oraz doskonalić się w tym zakresie.

Książka ma na celu nie tylko dostarczenie praktycznych wskazówek dotyczących udrożniania dróg oddechowych, ale także promowanie świadomości i umiejętności podejmowania właściwych decyzji w Państwa codziennej pracy.

 

Spis treści

Rozdział 1
Prawne aspekty dotyczące udzielania pomocy oraz możliwości zabezpieczania dróg oddechowych poszkodowanego przez świadków zdarzenia, ratowników oraz ratowników medycznych

Rozdział 2
Anatomia dróg oddechowych

Rozdział 3
Trudne drogi oddechowe

Rozdział 4
Metody bezprzyrządowe, podstawowe rękoczyny

4.1. Pozycja bezpieczna

4.2. Odgięcie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy (tzw. rękoczyn czoło-żuchwa)

4.3. Rękoczyn wysunięcia żuchwy (tzw. manewr Esmarcha, chwyt pistoletowy)

4.4. Ciało obce w drogach oddechowych – algorytm FBAO (ang. Foreign Body Airway Obstruction)

Rozdział 5
Metody podstawowe, nadgłośniowe

5.1. Odsysanie dróg oddechowych za pomocą ssaka

5.2. Rurka ustno-gardłowa (U-G)

5.3. Rurka nosowo-gardłowa (N-G)

Rozdział 6
Metody alternatywne, nadgłośniowe

6.1. Maska krtaniowa (LMA – Laryngeal Mask)

6.2. Maska krtaniowa (I-GEL)

6.3. Rurka krtaniowa (LT – Laryngeal Tube)

Rozdział 7
Metody zaawansowane, podgłośniowe

7.1. Intubacja dotchawicza

7.2. Konikopunkcja

7.3. Konikotomia

 

Recenzja książki

Mogłoby się wydawać, że o udrażnianiu dróg oddechowych napisano i powiedziano już wszystko… Jednak nic bardziej mylnego! Zmienia się i ewoluuje sprzęt, a także opracowywane są nowe metody, procedury czy schematy, co wymaga od nas ciągłego rozwijania się i poszerzenia umiejętności. Właśnie to ma umożliwić Państwu publikacja Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego, która porządkuje wiedzę na temat udrażniania dróg oddechowych: od prostych rękoczynów po zaawansowane techniki chirurgiczne. Dodatkowo publikacja wzbogacona jest o rozdziały dotyczące trudnych dróg oddechowych, aspektów prawnych oraz anatomii układu oddechowego. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców – lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, studentów kierunków medycznych, ratowników po kursie KPP oraz pracowników ZRM, transportu medycznego, SOR-ów, izb przyjęć i oddziałów szpitalnych czy służb ratunkowych. Zagadnienie udrażniania dróg oddechowych jest obecne na każdym poziomie pracy z pacjentem, od pierwszej pomocy do zaawansowanych procedur medycznych, dlatego każdy z nas znajdzie w tej publikacji część przeznaczoną dla siebie. Dodatkowymi atutami są także przejrzysta forma oraz duża liczba schematów, rycin i zdjęć. Bardzo się cieszę, że powstała taka książka, a autorowi dziękuję za ogrom pracy.

Miłej lektury!

lek. spec. med. rat. Tomasz Sikora


 

Data wydania: sierpień 2023 r.
Format: B5 (168x237 mm)
Autor: Tomasz Zaborowski
ISBN: 978-83-66984-50-9
Liczba stron: 232
Okładka: miękka
Język wydania: polski

Dane techniczne

wersja Drukowana
Typ produktu Książki

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl