Projektowanie mostów według Eurokodów

Dostępność: dostępny
Cena: 94,50 zł 94.50
zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy
ilość egz.
dodaj do przechowalni

Opis

"Projektowanie mostów według Eurokodów" to publikacja przygotowana przez uznanych w branży specjalistów. Składa się z zamkniętego cyklu artykułów, które pojawiły się pierwotnie na łamach czasopisma MOSTY.

Autorzy: Tomasz Siwowski, Dariusz Sobala, Ewa Michalak, Maciej Kulpa, Lucjan Janas, Krzysztof Trojnar, Aleksander Duda 

 
260 stron
13 rozdziałów
7 autorów


-----------------------------------------------------
 
Każda norma to dokument opisujący uznane reguły, odzwierciedlające aktualny stan wiedzy technicznej. Dynamiczne zmiany aktualnego poziomu wiedzy skutkują wycofywaniem norm, które utraciły przymioty uznanej reguły technicznej. Z dniem 31 marca 2010 r. Polskie Normy stosowane od dziesięcioleci do projektowania budynków i budowli (oznaczonych symbolami PN-B, a w przypadku obiektów mostowych PN-S), zostały oficjalnie wycofane przez Polski Komitet Normalizacyjny i zastąpione zharmonizowanymi normami europejskimi (oznaczanymi symbolem PN-EN), będącymi polskimi tłumaczeniami europejskich norm konstrukcyjnych, tzw. Eurokodów. Wprowadzenie Eurokodów jest efektem realizacji przez Polskę postanowień Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich 89/106/EWG z 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustaw i aktów wykonawczych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych. 
 
 
Istnieją przynajmniej dwa fundamentalne powody, dla których zdobycie i przyswojenie wiedzy o zasadach projektowania mostów wg Eurokodów jest obowiązkiem polskich projektantów mostowych. Pierwszym z nich jest aktualny poziom wiedzy technicznej, zawarty w Eurokodach (tzn. z początku XXI wieku). Nie wyobrażamy sobie, żeby elitarna część społeczności inżynierów budownictwa projektowała mosty w oparciu o normy sprzed 30 lat, w których stan wiedzy nie przystaje do współczesnych standardów europejskich. Drugi powód jest równie istotny. Odbiorcą obiektów mostowych jest administracja publiczna, zobowiązana do stosowania aktualnego, obowiązującego prawa unijnego. Prawo to narzuca obowiązek stosowania w zamówieniach publicznych europejskich norm zharmonizowanych. Niezależnie od tego, dla kogo pracuje projektant mostowy, czy dla odbiorcy - administracji drogowej czy dla wykonawcy, powinien stosować w projektowaniu europejskie normy zharmonizowane, tj. Eurokody. Szerzej te i inne powody, dla których w projektowaniu mostów powinno stosować się Eurokody, przedstawiono w rozdziale 1. 
 
 
Zapraszam do lektury całej książki. 
 
Tomasz Siwowski 
Rzeszów, luty 2016.

Dane techniczne

Typ produktu Książki

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl