Wada zgryzu? Nie, dziękuję. Rozgryźć wady zgryzu. Poradnik dla rodziców i nie tylko
Opis
Książka „Wada zgryzu? Nie, dziękuję. Rozgryźć wady zgryzu. Poradnik dla rodziców i nie tylko” stanowi w pewnym sensie kontynuację książki "O powstawaniu wad zgryzu". Książka ta ma charakter popularnonaukowy i edukacyjny.
W podręcznikach do ortodoncji jako przyczyny powstawania wad zgryzu wymieniane są tło genetyczne oraz czynniki środowiskowe, do których zalicza się:
• parafunkcje,
• dysfunkcje,
• próchnica zębów,
• urazy,
• choroby ogólnoustrojowe.
Wczesna interwencja to eliminowanie przez zespoły wielospecjalistyczne zaistniałych już zaburzeń u dzieci najmłodszych (do ok. 3 roku życia). Dotyczy to leczenia dysfunkcji i eliminowania parafunkcji wszelkiego typu.
Wczesne leczenie to odblokowanie prawidłowego wzrostu u dzieci, u których doszło do deformacji w obszarze łuków zębowych i wyrostków zębodołowych – szlifowanie guzków zębów mlecznych będących w zgryzie krzyżowym dotyczącym nawet jednego zęba, stosowanie cementowanej równi akrylowej lub innych prostych rozwiązań. To także stosowanie prostych aparatów przywracających normę zgryzową, jak np. płytka przedsionkowa (zgryz otwarty, wady dotylne), górna płytka Schwarza lub aparaty ze śrubą Hyrax do poszerzania podniebienia. Jednocześnie konieczne jest skuteczne leczenie przyczyn, jeśli wciąż działają, powstałych zaburzeń, jak np. dysfunkcji oddechowych i związanych z językiem. Dotyczy to głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Na tym etapie można i należy wdrożyć działania profilaktyczne, jak np. utrzymywacze przestrzeni w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych oraz kontrolę wymiany zębów mlecznych na stałe – szczególnie ważne w okresie wczesnoszkolnym.
Jest to czas, gdy wady o charakterze zębowo-wyrostkowym kotwią się w szkielecie, jeśli do tego momentu nie udało się przywrócić normy rozwojowej. Aparaty ze śrubą Hyrax z maską twarzową, wyciąg karkowy, TwinBlock i inne rozwiązania szybko i skutecznie zharmonizują rysy twarzy. Muszą być wsparte naprawą środowiska mięśniowego. Wówczas jedynie możliwa jest realna zmiana kierunku wzrostu z nieprawidłowego na prawidłowy, co jest warunkiem trwałości wyników leczenia bez konieczności wieloletniego utrzymywania aparatów retencyjnych.
Otwarcie drzwi gabinetu ortodontycznego dopiero dla dzieci i młodzieży w końcowym okresie wymiany zębów mlecznych na stałe to zamknięcie drzwi do możliwości odzyskania normy rozwojowej. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów przez różnych specjalistów jest absolutnie konieczne i wymaga zrozumienia mechanizmów oddziaływania jednych na drugie bez wchodzenia w nie swoje kompetencje.
Data wydania: 2024 r.
Autorzy: Jolanta Jarka, Adam Angerman
Liczba stron: 104
ISBN: 987897698765876578
Język wydania: polski
Dane techniczne
wersja | Drukowana |
Typ produktu | Książki |