Ama, Anka i inne szczyty. 14 relacji z wypraw z Ryszardem Pawłowskim

Dostępność: dostępny
Cena: 79,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
79.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Premiera we wrześniu 2022 roku.

Wyjazdy w góry „przywdziewają przeróżne szaty”. Są takie wyprawy, dla których tym „odzieniem” jest wejście na ośmiotysięcznik czy najwyższy szczyt Alaski. Są też inne, na które składa się podziwianie Tatr z leżaka rozstawionego na Gubałówce. Wyprawy z Ryszardem Pawłowskim wprowadzają inny wymiar w realizację pasji. Na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie niesamowita górska przygoda, która przesłania komercyjny charakter tych wypraw. Przygoda ta wykracza daleko poza to, co można nazwać „usługą”. Choć w tym przypadku lepszym słowem niż „daleko” jest WYSOKO. Tak właśnie – wysoko – wspinają się uczestnicy wypraw. Poznają egzotyczne rejony, odmienne kultury i chłonąc majestat gór, walczą z samymi sobą, docierając do granic swoich możliwości. Przeżywają historie na tyle wyjątkowe, że wielu z nich postanowiło podzielić się swoimi wrażeniami, które udało im się zawrzeć w formie opowieści. My zaś zebraliśmy je, opracowaliśmy i przedstawiliśmy w tej książce. Są wśród tych historii obrazy wspaniałych sukcesów, zdarzają się też wątki dramatyczne. Jednak głównym dźwiękiem, jaki pobrzmiewa we wszystkich przedstawionych opisach, jest WSPANIAŁA PRZYGODA!

Ryszard Pawłowski wszedł na wierzchołek wielu gór tego globu. Tytułowe Ama (Ama Dablam) i Anka (Aconcagua) to tylko niektóre z nich. Choć zdobywał je nawet po kilkadziesiąt razy, jego namiętność trwa nieprzerwanie. Wśród wielkiej liczby górskich celów znajdują się również wysocy i majestatyczni „panowie”. Jak na przykład „Mister Everest”, zdobyty przez niego już pięciokrotnie, Gasherbrum, Denali, jak i wiele innych wspaniałych szczytów na całym świecie. Dzięki swojej górskiej namiętności Ryszard Pawłowski pokazuje inny wymiar rzeczywistości, zaraża swoją pasją i wyznacza nowe horyzonty myślowe. Dzięki tej książce dowiecie się więcej o wyprawach z „Napałem”.

 

O książce

Książka „Ama, Anka i inne szczyty” jest zbiorem 14 relacji uczestników wypraw z Ryszardem Pawłowskim, uzupełnionym o praktyczne informacje dotyczące ich organizacji i przebiegu. Wyprawy z Ryszardem Pawłowskim („Napałem”) wprowadzają amatorów zdobywania szczytów najwyższych pasm górskich na Ziemi w inny wymiar realizacji ich pasji. Na pierwszy plan wysuwa się tu zdecydowanie górska przygoda, pokazana na tle niesamowitego piękna gór, uwiecznionego na fotografiach przez uczestników ekspedycji i samego Ryszarda. Uzupełnieniem treści książki jest bogata baza unikatowych, w większości dotąd niepublikowanych zdjęć i filmów Ryszarda Pawłowskiego z jego wysokogórskich wypraw, dostępnych na stronie internetowej wyprawyznapalem.pl po zeskanowaniu kodów QR umieszczonych w każdym rozdziale książki. Dzięki możliwości przeniesienia się w ten „wirtualny świat’’ czytelnik może poczuć się jak uczestnik wyprawy, poznać smak wspaniałych sukcesów i dramatycznych chwil. Dołącz już teraz do ekipy „Napała” i wyrusz z nim świat niezapomnianej górskiej przygody.

 

 

Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, Instruktor Alpinizmu, przewodnik górski.

Wziął udział w ponad trzystu wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył jedenaście szczytów ośmiotysięcznych, m. in. K2 pn. filarem* od strony chińskiej.  Jest jedynym Polakiem, który pięciokrotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. W roku 2017 na Festiwalu „Kolosy” w Gdyni jako pierwszy historii został laureatem nagrody ‘Wiecznie Młodzi’, a w 2020 odebrał Super Kolosa za całokształt dokonań w górach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny, pomimo pięćdziesięcioletniego stażu w górach.

Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu „Korona Nadziei”.

 

o Ryśku - Krzysztof Wielicki

"Ryszard Pawłowski "Napał" jest wyjątkowym zjawiskiem na światowym rynku komercyjnych wypraw
w góry wysokie. Nieprzerwanie od 30 lat wprowadza naszych rodaków na najwyższe szczyty świata.
W ciągu całej swojej kariery wspinaczkowej stawał na niektórych szczytach po kilkadziesiąt razy,
a jako jedyny Polak może się pochwalić pięciokrotnym wejściem na Everest.
To ogromne doświadczenie wysokogórskie, w połączeniu z jego profesjonalizmem
i unikalnymi przewodnickimi umiejętnościami, pozwoliło mu uniknąć tragicznych wypadków
na wyprawach organizowanych przez jego agencję."

 

Spis treści

HIMALAJE

 • Mount Everest    Jacek Masełko – Mój Everest
 • Czo Oju    Łucja Kalisz – Lekcja pokory
 • Nanga Parbat    Andrzej Życzkowski – Potęga żywiołów
 • Pumori    Aleksandra Tomkowicz – Jedyna Polka na szczycie
 • Ama Dablam    Jarek Gawrysiak – Przygoda z Amą
 • Island Peak    Emil Wąsacz – Biała wyspa

KARAKORUM

 • Broad Peak    Romuald Palma – Moja szczęśliwa gwiazdka
 • Gaszerbrum II    Marek Chmielarski – Wejście z Mistrzem
 • Aconcagua    Rafał Bobiński – Wagary z Kamiennym Strażnikiem
 • Cotopaxi    Agnieszka Gąsowska-Ferdyn – Nasz wulkan

KORDYLIERY

 • Denali    Jan Orłowski – Urodziny Napała
 • Pico de Orizaba    Tomasz Bryl – Irbis śnieżny na stokach wulkanu
 • Elbrus    Zbigniew Kowalczyk – Maskotka najlepszym przyjacielem
 • Kazbek    Ryszard Zawada – Satysfakcja z małżeńskiego wejścia

Ryszard Pawłowski – notka biograficzna
Słowniczek terminów górskich i wspinaczkowych

 

 

 

Ilość stron: 352
Format: 165x235 mm
Rok wydania: 2022
Język wydania: polski
ISBN:

Pliki do pobrania:

Opinie o produkcie (1)

5 października 2022

Bardzo ciekawa książka! Bardzo łatwo się wczuć w klimat i przenieść się do świata górskich wypraw. Sam Pan Ryszard Pawłowski to bardzo ciekawa postać! Polecam wszystkim gorąco.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl