Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Dostępność: brak towaru
Cena: 99,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
99.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Kwestie wypadków przy pracy badają zespoły powypadkowe, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy oraz organy procesowe, a na ich zlecenie powołani biegli sądowi z określonej dziedziny w razie np. sporu sądowego. W publikacji zaprezentowano wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu takich postępowań przez inspektora pracy, jak i biegłego sądowego z zakresu BHP. Autorzy chcą przybliżyć czytelnikom zaniedbania BHP – tak po stronie osób kierujących pracownikami (pracodawców), jak i samych pracowników (poszkodowanych) – które doprowadziły do nieszczęśliwych wypadków przy pracy. To obowiązkowa literatura dla pracodawców, zespołów powypadkowych oraz pracowników służby BHP. Stara maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Miejmy nadzieję, że niniejsza publikacja zadziała profilaktycznie i przyczyni się do spadku liczby zdarzeń wypadkowych w polskim przemyśle.

 

Andrzej Dziedzic
Ekspert ds. BHP certyfikowany przez CIOP-PIB, właściciel Biura Doradczo-Usługowego BHP w Dąbrowie Tarnowskiej, wpisany na listę biegłych sądowych Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie, autor licznych publikacji o tematyce BHP w różnych gałęziach przemysłu oraz opinii sądowych wyjaśniających wypadki przy pracy w prasie branżowej

 

Jacek Żerański
Specjalista ds. BHP, od dwudziestu pięciu lat związany z problematyką ochrony pracy w Polsce, autor kilkuset publikacji w czasopismach branżowych na temat wypadków przy pracy i nieprzestrzegania przepisów BHP

 

SPIS TREŚCI

Rozdział 1

OCENA BIEGŁEGO SĄDOWEGO
Andrzej Dziedzic

1.1. Niedostosowanie centrum obróbczego przyczyną wypadku przy pracy
1.2. Ciężki wypadek przy czyszczeniu strugarki czterostronnej z trocin
1.3. Niedostosowanie prasy mimośrodowej do minimalnych wymagań BHP przyczyną wypadku
1.4. Niezabezpieczony pomost przyczyną wypadku spawacza
1.5. Stosowanie rękawic ochronnych w obrębie wirujących części
1.6. Niesprawna linia produkcyjna przyczyną wypadku przy pracy
1.7. Piła tarczowa przyczyną ciężkiego wypadku przy pracy

Rozdział 2

USTALENIA INSPEKTORA PIP
Jacek Żerański

2.1. Ciężki wypadek przy produkcji słodyczy
2.2. Wypadki przy pracach spawalniczych
2.3. Ciężki wypadek podczas rozruchu linii produkcyjnej
2.4. Pochwycenie przez przenośnik taśmowy
2.5. Ciężki wypadek przy obsłudze piło-łuparki
2.6. Prace na wysokości przy wykorzystaniu wózka widłowego i ładowarki 2.7. Ciężki wypadek kierowcy wózka widłowego
2.8. Wypadki przy obsłudze transportera
2.9. Skutki wycieku amoniaku
2.10. Wypadki w zakładach produkcyjnych
2.11. Ciężki wypadek przy produkcji betonu

 

Definicja wypadku przy pracy została zawarta w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Należy pamiętać, że poza świadczeniami z ubezpieczenia społecznego, np. jednorazowym odszkodowaniem, osoba poszkodowana może starać się m.in. o zadośćuczynienie, czy to z OC pracodawcy bądź też bezpośrednio od pracodawcy w razie braku ubezpieczenia (przy czym należy udowodnić, że do wypadku doszło z winy pracodawcy, np.nie zapewnił on bezpiecznych warunków pracy). Kwestie wypadków przy pracy badają zespoły powypadkowe, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy oraz organy procesowe, a na ich zlecenie powołani biegli sądowi z określonej dziedziny w razie np. sporu sądowego. W niniejszej publikacji zostało zaprezentowane wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu takich postępowań przez inspektora pracy, jak i biegłego sądowego z zakresu BHP. Autorzy chcą przybliżyć czytelnikom zaniedbania BHP – tak po stronie osób kierujących pracownikami (pracodawców), jak i samych pracowników (poszkodowanych) – które doprowadziły do nieszczęśliwych wypadków przy pracy. To obowiązkowa literatura dla pracodawców, zespołów powypadkowych oraz pracowników służby BHP, aby po jej przeczytaniu można było wdrożyć profilaktykę zapobiegawczą wypadkom przy pracy.

- Andrzej Dziedzic

 

 

Według danych GUS za rok 2020, najwięcej poszkodowanych w wypadkach przy pracy, bo prawie 35%, odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Na drugim miejscu są firmy budowlane, w których było zatrudnionych 13% ofiar wypadków. Najczęściej wypadkom przy pracy ulegają osoby pracujące w zawodach takich jak robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (ponad 30% wszystkich poszkodowanych). Jeżeli chodzi natomiast o wypadki ze skutkami ciężkimi, to blisko połowa z nich ma miejsce w zakładach produkcyjnych. Powyższe liczby powinny wzbudzić refleksję. Stara maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Miejmy nadzieję, że niniejsza publikacja zadziała profilaktycznie i przyczyni się do spadku liczby zdarzeń wypadkowych w polskim przemyśle.

- Jacek Żerański

 

Szczegóły publikacji:
Data wydania: listopad 2021 r.
Liczba stron:  168
ISBN: 978-83-66984-08-0
Oprawa: miękka

 

Dane techniczne

Typ produktu Książki

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl