
Razem w stronę eko każdego dnia. Świętujmy Dzień Ziemi codziennie!
Biały papier (ten do druku, czy toaletowy) ma przede wszystkim walory estetyczne. W oczach konsumentów postrzega się go również jako ten „lepszej jakości”. Pytanie tylko jakim kosztem? Do bielenia papieru wykorzystywane są substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Czy da się znaleźć jakąś alternatywę?
Środki chemiczne nie tylko w papierze
Każdy z nas posiada w swojej szafce chociażby płyn do szyb lub specyfik do czyszczenia toalety. Mało kto zwraca uwagę na skład produktów, które wykorzystujemy do utrzymywania porządku w domach. Oczywiście najlepszą alternatywą dla takich produktów, jest mieszanka wody z octem i cytryną. Na rynku można jednak znaleźć wiele produktów z prostym składem, bezpiecznym dla środowiska. Wystarczy tylko spojrzeć na etykietę.
Negatywne skutki środków chemicznych
Jedną ze szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych, wykorzystywanych m.in. w procesie bielenia papieru jest chlor. Pierwiastek ten ma silne właściwości utleniające oraz dezynfekujące. Większość z nas może kojarzyć jego duszący zapach z basenami. Przez wiele lat był wykorzystywany do utrzymywania wody w czystości, dziś odchodzi się od niego na rzecz ozonu (niestety droższego w eksploatacji).
Chlor wykorzystywany jest do wybielania masy celulozowej w produkcji papieru. Najczęściej wykorzystuje się do tego związki chlorku lub chlor gazowy, który później powoduje uwalnianie się do ścieków niebezpiecznych dla środowiska zanieczyszczeń. Jest to związane z poddawaniem związków chlorku wysokim temperaturą. Niestety później ulegają one przekształceniu w bardzo toksyczne substancje.
Śladowe ilości powstałych substancji w kontakcie ze skórą mogą powodować m.in. wysypki, uszkodzenia w systemie odpornościowym, nowotwory i uszkodzenia narządów wewnętrzny oraz mogą mieć wpływ na problemy z płodnością i wadami płodów.
Jak unikamy substancji chemicznych w produkcji?
Jako wydawnictwo, którego produkty w większości są papierowe, postanowiliśmy zatroszczyć się o środowisko i nie przyczyniać się do negatywnych skutków oddziaływania substancji chemicznych.
Do druku naszych czasopism stosujemy papier pochodzący w 100% z makulatury, nie bielony chlorem czy innymi wybielaczami optycznymi, stosując się tym samym do najbardziej surowych wymagań środowiskowych.
W siedzibie naszego wydawnictwa również wykorzystujemy eko papier oraz staramy się korzystać z elektronicznego obiegu dokumentów, by ograniczać zużycie papieru.
Bądź świadomym konsumentem:
-
Czytaj etykiety i zwracaj uwagę na skład produktów.
-
Kupuj papier pochodzący z recyklingu.
-
Szukaj papieru oznaczonego symbolami TCF lub PCF. Oznacza to, że do produkcji papieru nie wykorzystano chloru.
-
Używaj tyle papieru (tego higienicznego jak i tego do drukowania), ile naprawdę potrzebujesz.