
Razem w stronę eko każdego dnia. Świętujmy Dzień Ziemi codziennie!
Pozostając w duchu ekologii, dziś skupimy się na plastiku i jego wpływie na środowisko.
Plastik to potoczna nazwa, określająca tworzywa sztuczne, czyli materiały składające się z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Swoją popularność zawdzięcza m.in. łatwości przetwórstwa, która łączy się z małymi kosztami finansowymi.
Tworzywa sztuczne w liczbach
-
Od początku masowej produkcji plastiku, tylko 9% poddano recyklingowi, 12% spalono, a 79% wyrzucono na składowiska odpadów.
-
Przez ponad 60 lat produkcji tworzyw sztucznych, wyprodukowano 8,3 mld ton plastiku.
-
Na przestrzeni 22 lat (1988-2010) produkcja plastiku wzrosła do 245 mln ton rocznie.
„O co w ogóle ta cała afera?” - czyli dlaczego plastik jest tak szkodliwy?
Tworzywa sztuczne pozostawiają piętno na środowisku naturalnym naszej planety. Szacuje się, że już w 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływało więcej plastikowych odpadów niż zwierząt morskich. Przerażające, prawda?
Plastik często staje się pożywieniem dla organizmów, w tym ryb, które spożywamy. Plankton powstający z tzw. mikroplastiku trafi również do naszego organizmu i zacznie się odkładać, co bez wątpienia przyniesie negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, to nie tylko kłopot mórz i oceanów. Plastik występuje również w postaci pyłu osiadającego w powietrzu, którym oddychamy.
Jak możesz pomóc środowisku?
-
Decyduj się na produkty firm, które w procesie produkcji, wykorzystują jak najmniejszą ilość plastiku.
-
Decyduj się na produkty, które nie są pakowane w tworzywa sztuczne.
-
Używaj toreb wielorazowego użytku, a jeśli już zapomnisz zabrać takiej z domu, wybierz papierową.
-
Zwracaj uwagę na napoje butelkowane – zawsze możesz kupić sok w butelce PET, czyli takiej, która powstała w wyniku procesu recyklingu.
-
Szukaj „mniejszego zła” – zamiast kupować plastikową łyżkę do sałatki, zdecyduj się np. na drewnianą.
-
Segreguj śmieci. Dzięki temu dużo łatwiej jest pogrupować odpady i poddać je recyklingowi.
Jak w naszej firmie minimalizujemy użycie plastiku?
-
W przestrzeniach socjalnych dla pracowników znajdują się dystrybutory z wodą (nie wykorzystujące plastikowych baniaków), dzięki czemu pracownicy nie mają konieczności przynoszenia wody butelkowanej do pracy.
-
W każdej kuchni znajdują się pojemniki przeznaczone do segregowania śmieci. Dodatkowo, dołączone są do nich instrukcję, jak prawidłowo selekcjonować odpady.
-
Korzystamy z dozowników na mydło – dzięki temu, możemy kupić produkt o większej gramaturze i przelewać go do dozowników, zamiast kupować kilkanaście sztuk mydła w plastikowych pojemnikach.
-
W Elamed Media Group został wdrożony system pakowania w folię biodegradowalną PLA. Powstaje ona z tworzyw w 100% naturalnych i jest w pełni kompostowalna.
-
Prowadzimy proekologiczną politykę. Starannie dobieramy kontrahentów z którymi współpracujemy oraz zwracamy uwagę na dobór tworzyw, które są niezbędne do powstania naszych produktów.
Odpowiedzialna firma to odpowiedzialny konsument. Odpowiednie wybory to cegiełka, którą wkładamy w dbanie o środowisko w którym żyjemy!