Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Nieba
Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Nieba

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Nieba

7 września to dzień, który zgodnie z decyzją Ogólnego Zgromadzenia ONZ stał się kolejnym, nietypowym świętem. Od 2019 roku obchodzimy w tym dniu Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Takich ekologicznych świąt nigdy nie jest za wiele!

Cel i misja święta

To inicjatywa, która zwraca naszą uwagę na znaczenie czystego powietrza i jego wpływ na zdrowie ludzi oraz na planetę. Powietrze jest niezbędne dla człowieka, bez niego nie możemy normalnie funkcjonować, a jego jakość ma bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. 7 września kładziemy nacisk na zwiększenie zaangażowania i upowszechnienie działań mających na celu poprawę jakości powietrza.

Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę w tym dniu?

  1. Przede wszystkim zdrowie publiczne. Zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, co objawia się głównie w postaci chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób dróg oddechowych.

  2. Nie możemy przechodzić obojętnie obok działań ukierunkowanych na ochronę środowiska. Zanieczyszczenia negatywnie wpływają nie tylko na jakość życia człowieka, ale również są bezpośrednio powiązane z degradacją środowiska naturalnego. Pogarszająca się jakość wód i gleby również jest powiązana ze złym stanem powietrza.

  3. Klimat się ociepla, i nie możemy temu zaprzeczać. Średnie roczne amplitudy temperatur rosną. Zanieczyszczenia powietrza przyspieszają globalne ocieplenie, którego skutkiem są anomalie pogodowe obserwowane w różnych zakątkach świata.

Działalność EMG a jakość powietrza

Od kilku lat kładziemy duży nacisk na rozwijanie produktów multimedialnych, które również w pewien sposób wpływają pozytywnie na jakość powietrza. Dzięki inwestowaniu w produkty takie jak e-booki, portale online czy szkolenia multimedialne ograniczamy negatywne skutki związane z drukiem i transportem tradycyjnych produktów. Zmniejszenie ilości produktów drukowanych przyczynia się do ograniczenia emisji urządzeń drukujących, które mogą produkować lotne związki organiczne.

Nie rezygnujemy jednak z czasopism i książek drukowanych, dlatego też staramy się dbać o jak najbardziej ekologiczny proces ich produkcji. Ograniczamy przy tym:

  • wycinkę drzew, korzystając z papieru pochodzącego z makulatury;

  • emisję związków chemicznych, ponieważ nasz papier nie jest sztucznie bielony substancjami szkodliwymi dla środowiska;

  • emisję gazów cieplarnianych, dzięki ograniczeniu przetwarzania drewna na celulozę i konwencjonalnej produkcji papieru, co przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji takich gazów jak CO2, przyczyniających się do zmian klimatycznych.

Warto również zaznaczyć, że wybierając drukarnie, z którymi współpracujemy, dbamy o to, aby ich produkcja była zgodna z naszą "zieloną" polityką firmy. Zwracamy uwagę między innymi na to, jak są wentylowane pomieszczenia, w których powstają nasze produkty oraz czy materiały drukarskie są odpowiednio utylizowane.

A Ty, jak możesz przyczynić się do poprawy jakości powietrza na co dzień?

  1. W miarę możliwości wybieraj alternatywne formy przemieszczania się – transport zbiorowy, rower, hulajnoga, rolki lub carpooling (polegający na wspólnym korzystaniu z samochodu z innymi osobami, które mają do pokonania tę samą trasę).

  2. Recyklinguj odpady i ograniczaj ich produkcję. Zmniejszając produkcję i odpowiednio segregując odpady, zmniejszamy zapotrzebowanie na surowce i energię potrzebną do ich przetworzenia.

  3. Angażuj się w inicjatywy społeczne, które promują troskę o środowisko i proekologiczny styl życia. Daj przykład innym swoją postawą.

  4. Edukuj siebie i innych. Kluczem do właściwej postawy wobec naszej planety jest edukacja na temat problemów związanych z jakością powietrza oraz skutków zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia i środowiska.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl