Międzynarodowy Dzień Ziemii
Międzynarodowy Dzień Ziemii

„Zainwestuj w Naszą Planetę” to hasło tegorocznego Dnia Ziemi (Earth Day), największego ekologicznego święta świata. 22 kwietnia dodatkowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Trochę historii…

Prekursorem Dnia Ziemi był niejaki John McConnel, który wystąpił na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku. Rok później – 21 marca, burmistrz San Francisco Joseph Alioto ogłosił pierwszy w historii „Dzień Ziemi”. W 1971 roku ówczesny Sekretarz Generalny ONZ  U Than podpisał specjalną proklamację, która wyznaczała równonoc wiosenną (noc z 21 na 22 marca) na oficjalną datę tego święta.

Aktualna data, czyli 22 kwietnia, została ogłoszona dopiero w 2009 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Znaczenie tegorocznego hasła

Tegoroczne hasło „Dnia Ziemi” ma zwrócić uwagę ludzi z całego świata na potrzebę, jaką jest podjęcie pilnych i skutecznych działań, które będą służyć ochronie przyrody. W końcu my, jako ludzkość ponosimy za nią szczególną odpowiedzialność.

Jakie akcje spotyka się najczęściej?

- W wielu miastach organizowane jest sprzątanie, które przypomina wrześniowe „Sprzątanie Świata”. Takie inicjatywy to zazwyczaj pokłosie zimy. Gdy stopnieje śnieg i zrobi się cieplej jesteśmy bardziej wrażliwi na śmieci i zanieczyszczenia znajdujące się chociażby w parkach czy na skwerach.

- Dzień Ziemi zbiega się również z okresowymi nasadzeniami drzew.

- W szkołach organizowane są marsze z okazji „Dnia Ziemi”. W tym dniu możesz spotkać orszak młodych osób, ubranych w kolorowe stroje z transparentami nawołującymi do troski o środowisko.

- Możesz spotkać się również z masowymi akcjami zbierania makulatury. Gazety, książki i wszystko co papierowe będzie mile widziane. Z makulatury powstanie chociażby papier, na którym wydrukujemy później nasze czasopisma.

Współczesna idea Dnia Ziemi

Aktualnie dąży się do tego, aby Dzień Ziemi był kojarzony nie tylko z troską o środowisko naturalne naszej planety. Mówi się o tym, że jest to dzień, który może pomóc w odrzuceniu różnic pomiędzy ludźmi innych ras i wyznań. W końcu niezależnie od tego jaki mamy kolor skóry, skąd pochodzimy i jaką religię wyznajemy (bądź nie wyznajemy jej wcale), wszyscy dzielimy tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.

Dzień Ziemi zrzesza miliardy ludzi na całym świecie do wspólnych inicjatyw na rzecz naszego ekosystemu. Jesteśmy wtedy razem pomimo różnic, które najczęściej widoczne są tylko przez chwilę.
W końcu wszystkim nam zależy na jednym – aby nasza planeta była zdrowa i służyła ludziom przez kolejne miliony lat!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl